„Tereny poprzemysłowe mogą być przydatne i atrakcyjne” – takim tytułem podsumowała I Forum Gazeta Wyborcza. Zgadzamy się z tytułem i poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie wydarzenia.
I Forum remediacji, rewitalizacji i zielonej energii REVITA PARK zostało rozpoczęte krótkim powitaniem wygłoszonym do przybyłych gości przez Dyrektora Krzysztofa Kowalskiego i Konsultanta Naukowego REVITA PARK dr Błażeja Bzowskiego.
Pierwszy odczyt wygłosił dr inż. Bartosz Kowalski, który jest laborantem w laboratorium technik remediacyjnych w Parku Przemysłowo – Technologicznym w którym odbywało się I Forum. Nasz naukowiec opowiedział przybyłym Gościom o możliwościach analiz jakie można przeprowadzić w laboratorium.
O tkaninie poliesterowej wybarwionej związkami azohydroksychinolinowymi stosowanej jako nowy materiał filtracyjny opowiedział mgr Marcin Szala – doktorant Uniwersytetu Śląskiego.
Mgr Karolina Czyż, doktorantka Uniwersytetu Śląskiego w swoim wystąpieniu omówiła nowe materiały sorpcyjne oparte o tlenek grafenu zmodyfikowany za pomocą pochodnych 1,10 – fenantroliny.
Pan Krzysztof Bryzgalski, Prezes Progressive AeroPhoto opowiedział o tworzeniu map lotniczych terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych wraz z ich praktycznym zastosowaniem w remediacji i rewitalizacji.
O fuzjach danych przestrzennych w monitoringu 4D w ostatnim wystąpieniu I panelu dyskusyjnego opowiadał Pan Robert Rutkowski.
I tak oto dobiegł końca I panel dyskusyjny. Goście zostali zaproszeniu na przerwę kawową gdzie dalej mogli toczyć dyskusje w kuluarach i odpocząć przed drugim panelem dyskusyjnym.
II panel dyskusyjny swoim wystąpieniem rozpoczął dr Janusz Krupanek. opowiadając o innowacjach w remediacji i rewitalizacji terenów.
Dr hab. Eleonora Wcisło opowiedziała o systemie informatycznym wspomagającym zarządzanie ryzykiem zdrowotnym na terenach zdegradowanych chemicznie.
Pan Janusz Kahl – konsul honorowy czterech państw skandynawskich: Danii, Finlandii, Islandii i Szwecji przedstawił perspektywy jakie niesie uczestnictwo w utworzonym SPCT (South Poland Cleantech Cluster) –klastrze ,utworzonym w Polsce na wzór klastrów skandynawskich.
Forum zakończyły występy doktorantów Uniwersytetu Śląskiego Pani mgr Patrycji Marczewskiej, która wygłosiła referat na temat usuwania chlorowych pochodnych związków organicznych występujących w terenach poprzemysłowych,
oraz Pana mgr Mateusza Pławeckiego, który opowiedział o nowych rozwiązaniach z zakresu materiałów mogacych mieć potencjalne zastosowanie w fotowoltaice.
Równolegle z sesją naukową odbyła się chemiczna sesja posterowa doktorantów Uniwersytetu Śląskiego oraz prezentacja możliwości i sprzętu Laboratorium Technik Remediacyjnych.
Zamknięcia I Forum Remediacji, Rewitalizacji i Zielonej Energii dokonał Dyrektor Krzysztof Kowalski, który zaprosił
doktorantów oraz świat biznesu do współpracy z Parkiem.
Zapraszamy również na stronę Parku Przemysłowo-Technologicznego REVITA PARK oraz profil na Facebooku
Pingback: #RazemDlaŚrodowiska czyli jak Laboratorium Technik Remiediacyjnych wspomaga biznes i naukę | Park Przemysłowo-Technologiczny REVITA PARK