Park Przemysłowo-Technologiczny REVITA PARK

Pobieranie i przygotowanie próbek do analizy

Dodaj komentarz

W miniony wtorek, 8 grudnia, nasze Laboratorium Technik Rewitalizacji i Remediacji przeprowadziło szkolenie na temat Pobieranie i przygotowanie próbek do analizy”. W ramach dwu-panelowego szkolenia uczestnicy zapoznali się z szeroko pojętą problematyką pobierania próbek gleby, wody, materiałów stałych. Zobaczyli jakie są nowe techniki przygotowania tych próbek do badań.

Przybyłych gości powitał Konsultant Naukowy Laboratorium – dr inż. Bartosz Kowalski. Następnie swój pierwszy odczyt miał mgr inż. Dawid Kruk, z Laboratorium Badania Wody i Ścieków PWiK Sp. z o.o. Gliwice. Dzięki niemu uczestnicy zapoznali się z narzędziami (ręcznymi i automatycznymi) służącymi do pobierania różnego rodzaju próbek wód.

3

Kolejnym prelegentem był dr inż. Andrzej Porszke – przedstawiciel firmy APGeotechnika, która jest jednym z Najemców Parku. Przybliżył on temat poboru i przygotowania do analizy próbek stałych. Uświadomił on uczestnikom, że nawet do obsługi najprostszego narzędzia do poboru próbek potrzebny jest operator z doświadczeniem. Źle pobrana i przygotowana próbka owocuje błędnymi wynikami analizy.

1

I tak oto dobiegł końca I Panel Dyskusyjny Szkolenia. W czasie przerwy kawowej uczestnicy mieli okazję osobiście porozmawiać z prowadzącymi na osobności, zadać im dodatkowe pytania. W ramach przerwy również odbyła się prezentacja Laboratorium Technik Rewitalizacji i Remediacji.

7 8

II Panel Dyskusyjny otworzył Pracownik Naukowy Laboratorium – mgr Dawid Krupiński. Opowiedział on o znormalizowanym pobieraniu próbek.

4

Ostatnim wykładem tego szkolenia była prelekcja Konsultanta Naukowego dra inż. Bartosza Kowalskiego, który przybliżył nam temat analityki zanieczyszczeń środowiska i opowiedział o najważniejszych aspektach środowiskowych związanych z poborem próbek. A także podał przykłady poboru mniej typowych próbek do analizy np. wody deszczowej.

2

Na koniec dokonał podsumowania spotkania i podziękował uczestnikom za przybycie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s