W miniony wtorek, 8 grudnia, nasze Laboratorium Technik Rewitalizacji i Remediacji przeprowadziło szkolenie na temat „Pobieranie i przygotowanie próbek do analizy”. W ramach dwu-panelowego szkolenia uczestnicy zapoznali się z szeroko pojętą problematyką pobierania próbek gleby, wody, materiałów stałych. Zobaczyli jakie są nowe techniki przygotowania tych próbek do badań.
Przybyłych gości powitał Konsultant Naukowy Laboratorium – dr inż. Bartosz Kowalski. Następnie swój pierwszy odczyt miał mgr inż. Dawid Kruk, z Laboratorium Badania Wody i Ścieków PWiK Sp. z o.o. Gliwice. Dzięki niemu uczestnicy zapoznali się z narzędziami (ręcznymi i automatycznymi) służącymi do pobierania różnego rodzaju próbek wód.
Kolejnym prelegentem był dr inż. Andrzej Porszke – przedstawiciel firmy APGeotechnika, która jest jednym z Najemców Parku. Przybliżył on temat poboru i przygotowania do analizy próbek stałych. Uświadomił on uczestnikom, że nawet do obsługi najprostszego narzędzia do poboru próbek potrzebny jest operator z doświadczeniem. Źle pobrana i przygotowana próbka owocuje błędnymi wynikami analizy.
I tak oto dobiegł końca I Panel Dyskusyjny Szkolenia. W czasie przerwy kawowej uczestnicy mieli okazję osobiście porozmawiać z prowadzącymi na osobności, zadać im dodatkowe pytania. W ramach przerwy również odbyła się prezentacja Laboratorium Technik Rewitalizacji i Remediacji.
II Panel Dyskusyjny otworzył Pracownik Naukowy Laboratorium – mgr Dawid Krupiński. Opowiedział on o znormalizowanym pobieraniu próbek.
Ostatnim wykładem tego szkolenia była prelekcja Konsultanta Naukowego dra inż. Bartosza Kowalskiego, który przybliżył nam temat analityki zanieczyszczeń środowiska i opowiedział o najważniejszych aspektach środowiskowych związanych z poborem próbek. A także podał przykłady poboru mniej typowych próbek do analizy np. wody deszczowej.
Na koniec dokonał podsumowania spotkania i podziękował uczestnikom za przybycie.